Byliśmy w Hiszpanii – Erasmus+

W dniach 26 -30 września przebywaliśmy na spotkaniu międzynarodowym w Hiszpanii. Od 2019 roku realizujemy projekt młodzieżowy ze szkołami partnerskimi z Soest i Toledo. Tematyka projektu jest związana z turystyką w naszych regionach. 

Hiszpania przywitała nas piękną pogoda. Wylądowaliśmy w Madrycie i drogę do Toledo przemierzaliśmy autokarem w towarzystwie niemieckich przyjaciół. Pobyt w szkole partnerskiej rozpoczął się od spotkania z dyrektorem szkoły, hiszpańskimi nauczycielami i grupą młodzieży hiszpańskiej, która razem z nami realizuje projekt. Zwiedziliśmy szkołę, Universidad Laboral. To zespół szkół, który skupia w sobie zarówno obowiązkową szkołę podstawową, jak również szkołę średnią obowiązkową  I stopnia, II stopnia i szkołę wyższą. Universidad Laboral obchodzi w tym roku swoje pięćdziesięciolecie działalności edukacyjnej. Po zwiedzaniu szkoły przyszedł czas na twórczą pracę. W Toledo prezentowaliśmy wywiady z przedstawicielami branży turystycznej z powiatów rypińskiego i sierpeckiego. Młodzież pracowała w grupach polsko- niemiecko-hiszpańskich, przygotowując pytania do wywiadów z reprezentantami branży turystycznej Kastylia – La Mancha. Kolejnego dnia mieliśmy okazję zadawać pytania ekspertom regionu Kastylii, poznając przy tym interesujący region środkowej Hiszpanii. Ale ponieważ nie samą pracą żyje człowiek, dlatego był czas również na zwiedzanie Toledo z przewodnikiem, Zipp line – zjazd na linie rozciągniętej nad rzeką Tag, pyszne kolacje przygotowywane przez hiszpańską młodzież z profilu gastronomicznego, nawiązywanie przyjaźni i drobne zakupy. Czas minął bardzo szybko, bezpiecznie wróciliśmy do kraju. Już myślimy o spotkaniu w Rypinie w kwietniu 2023 roku. 

                 Małgorzata Szablewska