Z wizytą w Muzeum Narodowym w Warszawie

Już stało się tradycją naszej szkoły, że kilka razy w roku odwiedzamy muzea, zwiedzamy wystawy czasowe. W piątek byliśmy w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie poświęconej twórczości Witkacego, zatytułowanej „ Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia”.

Stanisław Ignacy Witkiewicz był jednym z najwybitniejszych twórców XX wieku. Był artystą wszechstronnym, filozofem, pisarzem i przenikliwym krytykiem cywilizacji. Jego bezkompromisowość i konsekwencja w podążaniu własną drogą fascynują do dziś. Witkacy czerpał inspirację z różnych dokonań artystycznych i naukowych, reagował na otaczającą go nowoczesność. Wystawa koncentruje się na postawie twórczej Witkacego, która rozbija konwencjonalne myślenie o sztuce. W miejsce chronologicznej narracji – od pejzażu, poprzez Czystą Formę, do Firmy Portretowej – proponuje przegląd tematów ważnych dla samego artysty .

 Na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie można obejrzeć prace Witkacego ze zbiorów własnych oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych. To ponad 500 prac – obrazów, rysunków, pasteli i fotografii. Ekspozycję uzupełnią materiały wideo i archiwalia oraz ikoniczne dzieła twórców międzynarodowej awangardy.

Małgorzata Szablewska