JÓZEF KOLASIŃSKI – SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

24 marca 2022r. w naszej szkole miały miejsce obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką połączone z uczczeniem pamięci Józefa Kolasińskiego- Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Tablica upamiętniająca Józefa Kolasińskiego ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 2020r. znajduje się w holu szkoły.
W uroczystości wzięli udział: p. Sławomir Malinowski- Przewodniczący Rady Miasta, p. Marta Jadzińska- Dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Oświaty, p. Monika Kalinowska- Dyrektor Biura Burmistrza, p. Andrzej Szalkowski- Dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej na czele z prof. dr. hab. Mirosławem Golonem, ksiądz prałat Tadeusz Zaborny, p. Michał Kolasiński- syn Józefa Kolasińskiego z rodziną oraz przedstawiciele klas. Spotkanie uświetnił program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz przemówienia okolicznościowe zaproszonych gości. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa edukacyjna z oferty Delegatury IPN w Bydgoszczy pt. „Akcja „Żegota” Polski Podziemnej”. 

Informacje o Józefie Kolasińskim można znaleźć m.in. na stronach:  https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/93348,Poznaj-Jozefa-Kolasinskiego-Polaka-ratujacego-Zydow-w-czasie-II-wojny-swiatowej.html

https://rypin-cry.pl/artykul/jozef-kolasinski/194996