Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Rypinie realizują kolejny projekt w ramach Erasmus +

Od 2016 roku systematycznie współpracujemy z naszymi szkołami partnerskimi w Niemczech i Hiszpanii. Młodzież realizuje projekty w ramach wymiany polsko-niemieckiej, dofinansowywane przez PNWM z Warszawy. Projekty Erasmus+ finansuje Unia Europejska, a młodzież i współtworzący projekty nauczyciele czerpią same profity. 

Niejednokrotnie jako koordynator wymiany uczniowskiej mogę usłyszeć od moich uczniów, jak wspaniale jest poznać kolegę, koleżankę z innego kraju, wymienić się poglądami, rozmawiać w językach obcych, poznawać kulturę i zwyczaje i wreszcie tworzyć wspólnie projekty. A tych powstało już sporo. 

W grudniu 2020 roku przystąpiliśmy do kolejnego projektu w ramach Erasmus +,  zatytułowanego „Arbeit und Beschӓftigung im Tourismussektor – die Bedeutung des Tourismus fϋr die Regionen der Partnerschulen“. Najpierw przygotowywalismy zadania projektowe w naszym szkolnym zespole Erasmusa, a w dniach od 8 do 12 listopada spotkaliśmy się w Soest w Niemczech, aby wspólnie z niemieckimi i hiszpańskimi partnerami realizować założenia projektu, dyskutować o turystyce w naszych regionach, spędzać razem czas wolny, zwiedzając Nadrenię -Westfalię. Kilkudniowa , wytężona praca nad projektem została bardzo pozytywnie oceniona przez uczestników wymiany. Prezentacje regionów turystycznych szkół partnerskich, wywiady z przedstawicielami branży turystycznej w Soest, webquesty, animacje językowe, wreszcie zwiedzanie urokliwych nadreńskich miast Soest i Mϋnster to bardzo napięty i ciekawy program. Jednak to co najważniejsze i na długo pozostaje w pamięci to wzajemne, życzliwe rozmowy, uśmiech, uścisk dłoni, podekscytowanie, że   jesteśmy w Europie, że umiemy mówić w językach obcych, że mimo różnorodności jesteśmy wszyscy równi. Trudna sytuacja w związku z koronawirusem również nie była w stanie pokrzyżować naszych planów – panowała przyjazna atmosfera i owocna współpraca. Już planujemy kolejne spotkanie. W kwietniu 2022 roku będziemy w Hiszpanii.

Małgorzata Szablewska