Nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Rypinie realizują projekt w ramach Erasmus+

Od 2016 roku systematycznie współpracujemy z naszymi szkołami partnerskimi w Niemczech, Hiszpanii i Francji. Młodzież realizuje projekty w ramach wymiany polsko-niemieckiej, dofinansowywane przez PNWM z Warszawy. Projekty Erasmus+ finansuje Unia Europejska, a młodzież i współtworzący projekty nauczyciele czerpią same profity. 

Niejednokrotnie możemy usłyszeć od naszych uczniów, jak wspaniale jest poznać kolegę, koleżankę z innego kraju, wymienić się poglądami, rozmawiać w językach obcych, poznawać kulturę i zwyczaje i wreszcie tworzyć wspólnie projekty. A tych powstało już sporo. 

Teraz przyszedł czas na współpracę i szkolenia dla pedagogów, bo nasza szkoła jest nowoczesna, z optymizmem i zaciekawieniem patrzy w stronę Europy, by tam szukać wzorców ale również by chwalić się swoimi pomysłami. I właśnie temu ma służyć projekt Erasmusa, który rozpoczęliśmy w 2019 roku wraz z trzema szkołami niemieckimi, HSBK (kolegium Hubertusa) z Soest, CRRS (szkołą realną) z Soest i Europagrundschule (szkołą podstawową) z Hӧingen. Projekt , do którego przystąpiliśmy to „Ich bin ein Europӓer” (Jestem Europejczykiem), a projektem koordynuje po polskiej stronie germanistka Małgorzata Szablewska. W projekcie biorą udział nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i Liceum Sztuk Plastycznych. W grudniu 2019 roku spędziliśmy kilka dni w Soest, gdzie rozpoczęliśmy pracę nad projektem. Celem projektu jest  przygotowanie młodego człowieka do życia we współczesnej Europie, bez granic, do otwarcia go na nową Europę, która ma każdemu z nas wiele do zaoferowania i jest naszych wspólnym domem. 

Projekt jest zaplanowany na dwa lata, lecz w związku z trwającą pandemią musiał zostać przesunięty w czasie. Czekamy teraz na rewizytę w Rypinie i w szkołach naszego zespołu.

                                                                                               Małgorzata Szablewska