Gościliśmy Niemców i Francuzów!

Każdy człowiek wie, że znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie jest niezwykle konieczna i cenna. Nie każdy jednak ma taką możliwość, żeby zgłębiać języki obce, jak uczniowie z rypińskiego Liceum Plastycznego. Młodzi artyści szlifują niemiecki i angielski w czasie wymian międzynarodowych z Niemcami, Hiszpanami i Francuzami, a wszystkim przedsięwzięciom koordynuje nauczycielka języka niemieckiego Małgorzata Szablewska.

    W dniach 10 -14 marca 2019 roku gościliśmy nauczycieli i młodzież ze szkół partnerskich z Niemiec    i Francji. Uczniowie naszej szkoły wraz ze swymi opiekunami, Małgorzatą Szablewską i Leszkiem Pułtuskim spotkali się w Toruniu, w hotelu Przystanek Toruń, aby gościć partnerów  z Soest i Cusset. Spotkanie trójstronne było poświęcone realizacji projektu z dziedziny przedsiębiorczości i kończyło prace nad projektem, który rozpoczął się w 2017 roku. W czasie pobytu młodzież ćwiczyła umiejętności językowe, biorąc udział w ciekawych animacjach słownych w grupach międzynarodowych. Do zadań projektowych należało również stworzenie strony internetowej, newsletteru oraz collage o tematyce przedsiębiorczości. Bardzo ważnym punktem programu była międzynarodowa giełda start up, na której nasi uczniowie prezentowali sklepik uczniowski Art shop ze swoimi rękodziełami. Drugiego dnia pobytu goście i gospodarze zwiedzali Toruń, poznając historię miasta, przeplataną legendami, kosztując toruńskich pierników. Nie zabrakło czasu na zakupy w grupach trójnarodowych oraz pobytu na Jump Arenie. W końcu można poznawać się i język partnera, skacząc z nim na trampolinie! Środa była dniem wyjazdowym. Razem z naszymi gośćmi udaliśmy się do Rypina, aby spotkać się z burmistrzem miasta Pawłem Grzybowskim, dyrektorem naszej szkoły Januszem Wentem oraz podpatrzeć, jak w pracowniach artystycznych naszej szkoły powstają małe dzieła sztuki. Goście mieli również możliwość zwiedzenia RCS oraz Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa z imponującym witrażem „Ostatniej Wieczerzy”. W drodze powrotnej do Torunia odwiedziliśmy Szafarnię i wysłuchaliśmy koncertu chopinowskiego. Wspólnym podsumowaniem projektu, śpiewami i grą w karty zakończył się pobyt naszych gości, którzy byli bardzo zadowoleni, podkreślali naszą gościnność i otwartość.                                                                                                                

Małgorzata Szablewska