Uczniowie Liceum Plastycznego na wymianie młodzieży we Francji

    Początek nowego miesiąca to początek kolejnej przygody uczniów Liceum Plastycznego w Rypinie. Tym razem młodzież wraz z opiekunami, Małgorzatą Szablewską i Martą Żołnowską przystąpiła do realizacji projektu trójstronnego z Francją i Niemcami. Koordynatorem projektu jest Małgorzata Szablewska, a tematyka projektu to przedsiębiorczość wśród młodzieży. Zaplanowane są trzy spotkania międzynarodowe, w Vichy ,w Soest i w Rypinie.
W dniach od 4 do 8 lutego odbyło się spotkanie we Francji w Vichy. Oprócz zwiedzania miast Vichy i Clermont, młodzież poznawała się wzajemnie, tworzyła prezentacje start-up w grupach międzynarodowych. Nie zabrakło też okazji na wspólne zabawy sportowe, jak np. wyścigi na wózkach inwalidzkich, pokonywanie toru przeszkód z zawiązanymi oczyma, gra w koszykówkę na wózkach inwalidzkich. Na zakończenie spotkania odbył się występ artystyczny w wykonaniu uczniów  Albert Londres Lycee z Francji oraz wspólna dyskoteka przy muzyce międzynarodowej.
Projekt trójstronny z Francją i Niemcami to już trzecia wymiana międzynarodowa, w której mają możliwość uczestniczenia uczniowie naszego liceum. Od 2015 roku współpracujemy w projekcie dwustronnym z Niemcami, a od 2016 roku realizujemy projekt Erasmus+ z Hiszpanią i Niemcami.

Dzięki wymianom  międzynarodowym uczniowie ćwiczą języki obce, przede wszystkim niemiecki i angielski , poznają nowe kultury, zwiedzają nowe miejsca. Uczą się być młodym przedsiębiorcą i Europejczykiem.

                                                                                               Małgorzata Szablewska