Liceum Plastyczne z Rypina realizowało projekt z niemiecką szkołą partnerską z Soest

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Mikuszewie był miejscem spotkania młodzieży z Liceum Plastycznego w Rypinie i niemieckiej młodzieży z Hubertus Schwartz Berufskolleg z Soest. Młodzież z Soest przyjechała do Polski na zaproszenie szkoły partnerskiej z Rypina, aby w dniach od 4 do 9 września 2016 roku realizować projekt „ Razem z niemieckimi partnerami wędrujemy śladami polskiej państwowości”. Program projektu wymiany został przygotowany przez nauczycielkę z Zespołu Szkół Miejskich w Rypinie, Małgorzatę Szablewską, a realizowany był we współpracy z nauczycielką historii, Dorotą Brodzińską i niemieckimi partnerami, Ulrichem Nettelhoff i Barbarą Meier z Soest. Całe przedsięwzięcie było dofinansowane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży z Warszawy dzięki napisanemu wcześniej wnioskowi na realizację projektu oraz przez Urząd Miasta Rypin.

Przez sześć dni pobytu w Mikuszewie młodzież polska i niemiecka uczyła się języków niemieckiego i polskiego, współpracując w polsko – niemieckich grupach. Młodzi nagrywali film, przygotowywali prezentację multimedialną, opracowywali słowniczek polsko – niemiecki, relację fotograficzną. Oprócz pracy był czas na rozrywkę przy grillu, na wspólnie zorganizowanej dyskotece, rajdzie pieszym nad Wartę. Młodzież zwiedzała Ostrów Lednicki, Gniezno, Biskupin oraz Poznań.

 Wspólnie spędzony czas, rozmowy, wycieczki zaowocowały wieloma przyjaźniami i sympatiami. Z łezką w oku trzeba było się pożegnać. W czerwcu 2017 roku wszyscy znowu spotkają się,  tym razem w Niemczech.

Małgorzata Szablewska